Tas svaigus skrydžio jausmas...

   Pirmieji bandymai Lietuvoje tyrinėti dangų

   Aviacija Lietuvoje iki 1940 m.

   Literatūra

„SKRYDŽIŲ PRADŽIA LIETUVOJE"

TAS  SVAIGUS  SKRYDŽIO  JAUSMAS...

Sena žmonijos svajonė – pakilti ir skristi kaip paukščiai.  Neatsitiktinai daugelis pasaulio tautų įnešė indėlį į erdvės įsisavinimo istoriją.

Graikai jau senovėje iškėlė idėją skraidyti sunkesniais už orą aparatais. Puikiai žinome legendą apie Ikaro ir Dedalo sukonstruotus dirbtinius sparnus.

Yra išlikusių įrašų apie ankstyvuosius bandymus atlikti nedidelio nuotolio skrydžius nuo IX iki XI a., pvz., Armenas Firmanas skrido prietaisu, panašiu į dabartinį parašiutą ir sklandytuvą, kurį sukūrė Abas Ibn Firnas, taip pat galbūt dar ankstesni bandymai sukurti žmogų išlaikančius aitvarus Kinijoje.

XIII amžiuje R. Bekonas (R. Bacon) iškėlė idėją apie tuščiavidurio rutulio skraidymo galimybę tam tikromis sąlygomis. Leonardas da Vinčis XV amžiuje sukūrė teorinius skraidančių aparatų modelius. Ne išimtis ir Lietuva, kuri pasiekė didelių laimėjimų nuėjusi  sunkumais  grįstą aviacijos raidos kelią. Vėl ir vėl grįžtama prie aviacijos ištakų Lietuvoje,atkuriami svarbiausi įvykiai, dalyviai ir aviacijos pradininkai bei puoselėtojai. Šiame kelyje ypač reikšmingi talentingieji 1919 m. aviatoriai,  pirmieji konstruktoriai ir žinoma, didvyriai, tokie, kaip S.Darius ir S.Girėnas.

Nuotraukos iš: Icarus and Daedalus by Claude Bucley; www.elakiri.com